„Narodowe Czytanie” 2020

in 2020

Już po raz dziewiąty w ogólnopolską akcję “Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP włączyła się Gmina Żabno. Tegoroczną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Wybitne dzieło polskiego romantyzmu przy fontannie na żabnieńskim Rynku czytali samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń, uczniowie i nauczyciele gminnych szkół, mieszkańcy miasta i gminy Żabno. Wszyscy lektorzy otrzymali pamiątkowy egzemplarz „Balladyny” wraz z okolicznościową pieczęcią.
Nastrój czytanego utworu zilustrowali muzyką Milena Łącka i Dominik Fitrzyk, którzy nastrojowymi, niejednokrotnie inspirowanymi Balladyną utworami, wprowadzili w zachwyt zgromadzoną publiczność.
"Balladyna" Juliusza Słowackiego to historia o miłości, żądzach, pragnieniach i życiowych wyborach, zamknięta w pięciu aktach dramatu literackiego. Wybitne dzieło polskiego romantyzmu zostało ukończone w grudniu 1834 roku, a wydane 5 lat później w Paryżu. Powstało na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn klęski powstania listopadowego oraz debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.
Wydarzenie było także okazją do wręczenia nagród uczestnikom i laureatom konkursów „Zoom na Żabno”, „Wakacje z książką” i „Zaczytane wakacje” organizowanych przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Żabnie.
Akcję "Narodowe Czytanie" w Żabnie patronatem honorowym objęli Burmistrz Żabna Marta Herduś i Starosta Tarnowski Roman Łucarz.
Organizatorami wydarzenia były instytucje kultury Gminy Żabno – Gminne Centrum Kultury i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie.

Dziękujemy Pani Marii Ochnio za pomoc w organizacji wydarzenia.