„Karol Wojtyła. Narodziny”

in 2020

 

 

 

 

 

W miesiącu czerwcu obchodzimy 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Tarnowie – wydarzenie to miało miejsce dokładnie 9 czerwca 1987 roku. W tym roku przypada także setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Z tej okazji w holu żabnieńskiej biblioteki prezentowana jest wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” udostępniona przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.
Ukazuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża.
Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci.