Zrealizowany projekt

in 2013

 

 

Read More 

Dzięki staraniom naszego Towarzystwa w dniach od 3 do 7 czerwca uczniowie ZSP w Żabnie odbyli podróż na Pomorze i Wybrzeże.

Wycieczka odbyła się dzięki dotacji z konkursu PZU z Kulturą.

Dzięki sprzyjającym okolicznościom udało się zaliczyć wszystkie punkty programu i wyprawa dostarczyła jej uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

 

Jednym z nich był udział w nocnym widowisku „Światło i dźwięk” na dziedzińcu zamku w Malborku.

 

 

 

Wielkie wrażenie zrobiła na uczestnikach wspaniała średniowieczna pelplińska katedra. Z zainteresowaniem obejrzano również zbiory Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie z unikatowym egzemplarzem Biblii Gutenberga. 

 

Uczniowie mieli także okazję złożyć kwiaty na grobie patrona szkoły ks. J. St. Pasierba.

 

 Najważniejszym punktem wizyty na Pomorzu był występ podczas inauguracji XVIII Pomorskiego Konkursu Poetyckiego im. ks. J. St. Pasierba. Występ uczniów, przygotowanych przez mgr Danutę Lizak-Prażuch i prezentujących program słowno-muzyczny, wzbudził zainteresowanie i uznanie widowni czego dowodem były liczne pochwały i gratulacje. Wzmianka o występie uczniów z Żabna znalazła się także wśród informacji w lokalnym radiu i telewizji.

 

 

Z wielką przyjemnością wszyscy podróżnicy obejrzeli w Operze Bałtyckiej spektakl operowy. Była to uwspółcześniona wersja opery G. Bizeta „Carmen”. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w operze.

 

 Kolejny dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Gdańska. Rozpoczął się od wizyty w Katedrze Oliwskiej połączonej z demonstracją organów i spaceru po parku oliwskim.

 

Podczas zwiedzania Westerplatte największą uwagę przyciągało lekko wzburzone morze, które też wielu uczestników ujrzało po raz pierwszy.

 

 

 

 

W Gdańsku zwiedzano zabytkową Starówkę, Bazylikę Mariacką i Muzeum Bursztynu. Uczniowie zobaczyli także gmach Poczty Polskiej, pomnik poległych stoczniowców, zabytkowe wejście do Stoczni Gdańskiej.

 

 

 

 

Po powrocie do Pelplina cała grupa odbyła wieczorny spacer na Górę Jana Pawła II – miejsce gdzie w 1999 roku papież odprawił Mszę św.

Ostatni dzień pobytu przeznaczony był na relaks. Po przyjeździe do Gdyni i oględzinach Błyskawicy i Daru Pomorza wszyscy wsiedli na statek i popłynęli na Hel. Tam, przy pięknej słonecznej i ciepłej pogodzie, młodzież cieszyła się widokiem morza i plaży. Niektórzy próbowali nawet kąpieli…

 

 

 

Podróż na Wybrzeże zakończył pobyt w Sopocie – spacer po malowniczych uliczkach kurortu, wizyta na molo i obiad w restauracji na głównym deptaku Sopotu ul. Obrońców Monte Cassino.

 

 

 

 

Uczniowie i nauczyciele uczestniczący w projekcie "Śladami Patrona szkoły" składają serdeczne podziękowania Towarzystwu Przyjaciół Żabna za wsparcie w konkursie „PZU z Kulturą” .